آیا انرژی آهنربا تمام می‌شود؟

بله، ولی در عمل با سرعت بسیار پایینی این اتفاق می‌افتد.

اصولا آهنربا منبع ذخیره انرژی نیست بلکه تولید کننده میدان مغناطیسی است و قدرت این میدان مغناطیسی به مرور زمان، ولی با سرعت بسیار پایینی کاهش پیدا می‌کند.

البته برخی عوامل مانند قرار گرفتن تحت تاثیر میدان مغناطیسی خارجی، درجه حرارت و ضربه مکانیکی می‌تواند باعث افزایش سرعت تضعیف میدان آهنربا شود. همچنین سرعت کاهش قدرت مغناطیسی، به جنس آهنربا هم بستگی دارد و برخی انواع آهنربا مانند آهنربای نئودیمیوم، عمر بسیار بیشتری نسبت به آهنرباهای معمولی دارند.

برای افزایش عمر آهنربا می‌توان آن را در یک محیط بسته و با شیلد مغناطیسی (مثلا یک ورق نسبتا ضخیم آهن) نگه داری کرد. اگر آهنربای نئودیمیوم در محیط با دمای اتاق و در داخل یک جعبه آهنی (برای اینکه تحت تاثیر میدان خارجی نباشد) نگه داری شود، میدان تولیدی توسط آن صدها سال دوام خواهد داشت. 

17 دیدگاه دربارهٔ «آیا انرژی آهنربا تمام می‌شود؟»

  1. سلام. اصولا انرژی قابل تولید نیست، بلکه قابل تبدیل از یک شکل به یک شکل دیگه اس. همین. اگر ویدئویی دیدیدن که به شکل عجیبی دارن از چند وسیله ساده که به هم بستن انرژی بی پیایان میگیرن به سادگی از کنارش رد بشین و باورش نکنید.

 1. سلام. میخواستم بدونم میشه قدرت میدان مغناطیسی یک اهن ربا دائم رو با مجاورت قرار دادن اوان کنار یک اهن ربا قوی تر افزایش داد ؟اگر جوابتون بله است میتونید لطفا فرمولش رو بگید ؟

  1. با سلام. از نظر تئوری امکان آن وجود دارد ولی من رابطه ای نمیشناسم برای محاسبه. البته آهنربای ضعیف تر نباید در حداکثر مقدار مغناطیس شوندگی خود قرار داشته باشد (یعنی ظرفیت افزایش را داشته باشد).

    1. در اثر جذب مواد خیر. خاصیت آهنربایی زمین در 200 سال گذشته حدود 10% ضعیف تر شده است و احتمال دارد در چند صد سال آینده جهت قطب های مغناطیسی زمین کاملا عوض شود.

 2. سلام میخواستم ببینم این که یک لامپ رو با دو شمع ماشین و یک آهنربا روشن میکنند تا چقدر اون آهنربا پایدار هست

  1. سلام. 0 (صفر) ثانیه. این ویدئوهایی که توی یوتیوب از انرژی رایگان میبینید همه تقلبی هستند. یه جور شعبده بازیه، یک سیمی از یک جایی میاد و به لامپ برق میده.

 3. ایا استفاده آهنربا باعث کاهش قدرت اون آهنربا میشه یا خیر؟ در صورتی که مثلا فقط باهاش آهن رو جذب کنیم و شرایطی مثل حرارت و ضربه و غیره هم ایجاد نکنیم

 4. محمدمهدی حمیدی

  سلام مهندس میخواستم بدونم واقعا موتور آهنربایی نئودیوم که با قدرت دفع آهنربا امکانپذیر ؟ و تقریبا چقدر عمر داره؟

  1. سلام
   اگر منظورتون موتور مگنتی انواع انرژی رایگان هست، خیر امکان پذیر نیست. ولی اگر منظورتون انواع موتورهای مغناطیس دائم معمولی هست، بله، کاملا امکان پذیره و این موتورها به ضکل گسترده ای توی بازار موجود هستند. عمر آهنرباها هم بستگی به شرایط طراحی و کاری داره ولی در موتورهای مغناطیس دائم بسیار بالاست.

 5. سلام ایا دو اهن ربا در مجاورت هم که قطب های انها. هم دیگر را دفع کنن طول عمرش کاهش می یابد یاخیر

  1. سلام
   جواب ساده اینه که امکانش هست، ولی به خیلی عوامل مانند فاصله دو آهنربا از هم، قدرت آهنرباها (اختلاف قدرت) و شکلشون هم بستگی داره.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *