آیا آهنربا جیوه را جذب می‌کند؟

خیر، آهنربا جیوه را جذب نمی‌کند.

در دمای اتاق جیوه خاصیت مغناطیسی زیادی ندارد و با نیروی کمی از آهنربا دفع می‌شود. در حقیقت جیوه یک دیامغناطیس ضعیف است و هنگامی که در معرض میدان مغناطیسی قرار می‌گیرد، کمی در جهت عکس میدان خارجی، میدان مغناطیسی تولید می‌کند و به همین دلیل از آهنربا دفع می‌شود.

در دماهای بسیار پایین جیوه خواص مغناطیسی جالبی پیدا می‌کند. در دمای زیر 4 کلوین (حدود 269- دجه سلسیوس)، جیوه تبدیل به ابررسانا و همچنین دیامغناطیس کامل می‌شود. هنگامی که این ابررسانا در معرض میدان مغناطیسی قرار می‌گیرد جریان الکتریکی در سطح جیوه برای خنثی کردن میدان خارجی به وجود می‌آید و چون به دلیل خاصیت ابررسانایی هیچ مقاومتی در مقابل جریان وجود ندارد می‌توان با حلقه جیوه‌ای یک آهنربای دائمی ساخت. یک حلقه ز جیوه بسیار سرد وقتی در نزدیکی آهنربا قرار می‌گیرد جریان الکتریکی در آن به وجود می‌آید و با حذف میدان خارجی این جریان ثابت باقی می‌ماند و در نتیجه یک آهنربای دائمی ساخته می‌شود.

اشتباه رایج؛ مایع فرومغناطیس (فروسیال)

بسیاری به اشتباه فکر می‌کنند که فروسیال جیوه است. در حالی که فروسیال از ذرات فرومغناطیس ساخته می‌شود که در یک سیال (مانند یک حلال آلی و یا آب) معلق هستند.

یک فروسیال و آهنربا (این فروسیال جیوه نیست)

2 دیدگاه دربارهٔ «آیا آهنربا جیوه را جذب می‌کند؟»

  1. سلام و خساه نباشید .
    مهندس عزیز .خیلی وقت بود یک وبسایت درست و حسابی نرفته بودم دوتا حرف حساب توش باشه و بهم چیزی یاد بده .چقدر زیبا و شیوا توضیح میدی .
    ارزوی موفقیت روز افزون برای شما دارم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *