آهنربای هارد دیسک

در داخل هر هارد دیسکی دو یا چند آهنربای بسیار قوی نئودیمیوم وجود دارد که به راحتی می‌توانید آنها را خارج کرده و در پروژه‌های خود به کار ببرید. در این مطلب قصد داریم خارج کردن آنها را آموزش دهیم.

معمولا دو آهنربا (یکی در بالا و یکی پایین) به صورت موازی قرار گرفته و انتهای بازوی هد هارد دیسک میان آنها، بدون تماس با آهنرباها قرار می‌گیرد.

در انتهای بازوی هد هارد دیسک، سیم پیچی وجود دارد که با عبور جریان از آن میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود، ترکیب این میدان و میدان حاصل از آهنرباهای دائم، باعث حرکت هد هارد دیسک می‌شود.

آهنربای نئودیمیومی هارد دیسک
آهنربای هارد دیسک

آیا هارد کامپیوتر آهن ربا دارد؟

بله. هر هارد دیسک کامپیوتر دارای دو یا چند آهنربا است. این آهنرباها از نوع نئودیمیوم هستند و قدرت زیادی دارند.

آهنربای هارد دیسک و پایه نگه دارنه آن

مراحل باز کردن آهنربای هارد دیسک

مرحله اول، تهیه هارد دیسک قدیمی یا خراب

بسیاری از ما هارد دیسک قدیمی و یا خرابی داریم که نیازی به آن نداریم که در این صورت می توانیم این هارد را باز کنیم. علاوه بر آن با هزینه اندک و یا حتی رایگان می‌توانید از تعمیرکاران کامپیوتر، هارد دیسک خراب تهیه کنید.

مرحله دوم، وسایل مورد نیاز

معمولا پیچ های هارد دیسک‌ها از نوع ستاره و هستند که برای باز کردن آنها نیاز به پیچ گوشتی مناسب دارید. در انتهای مطلب ست پیچ گوشتی مناسب برای این کار معرفی شده است.

برای جدا کردن دو آهنربا از هم و پس از آن جدا کردن آنها از قطعات نگه دارنده، به دو عدد امبردست، دمباریک و یا گیره نیاز دارید. البته مرحله جدا کردن را می‌توانید با استفاده از فندک یا شمع نیز انجام دهید.

مرحله سوم، پیچ‌های هارد دیسک را باز کنید

پیچ‌های هارد دیسک را باز کنید. معمولا علاوه بر پیچ‌هایی که در کناره‌های هارد دیسک قرار دارد یک پیچ نیز در زیر برچسب اصلی هارد دیسک قرار داده می‌شود. اگر دست خود را روی برچسب حرکت دهید و کمی به آن فشار وارد کنید، می‌توانید محل این پیچ را نیز پیدا کنید.

مرحله چهارم، نگه دارنده‌های آهنرباها را باز کنید‌

معمولا نگه دارنده‌ آهنرباها با دو پیچ به بدنه هارد دیسک بسته می‌شود.

نگه دارنده آهنرباهای هارد دیسک

مرحله پنجم، نگه دارنده‌ها را از هم باز کنید

دو نگه دارنده را که با فلش‌های سبز نشان داده شده‌اند را با استفاده از دمباریک،پیچ گوشتی و یا امبردست از هم جدا کنید.

سعی کنید در حین جداسازی ضربه ای به آهنربا (فلش قرمز) وارد نشود. آهنرباهای نئودیمیوم بر خلاف ظاهر فلزی و براق خود (که معمولا پوشش نیکل است) ترد و شکننده هستند و با ضربه کوچکی شکسته می‌شوند.

 

مرحله ششم، جداسازی آهنربا از نگه دارنده

آهنرباها با استفاده از چسب به صفحه فلزی نگه دارنده چسبانده می‌شوند. چند راه برای جداسازی آنها وجود دارد؛

  •  می‌توانید با استفاده از دو امبردست و یا آچار بزرگتر، صفحه نگه دارنده پشتی را بدون اینکه به آهنربا نیرو وارد شود، خم کنید تا آهنربا جدا شود.
  • صفحه پشتی را بدون اینکه آهنربا گرم شود، با استفاده از فندک یا شمع گرم کنید تا خاصیت چسبندگی چسب ضعیف شود. مراقب باشید خود آهنربا خیلی گرم نشود، چون خاصیت آهنربایی از بین می‌رود.
  • به گوشه آهنربا به صورت موازی با صفحه نگه دارنده ضربه بزنید تا آهنربا جدا شود (مراقب باشید آهنربا لب پر نشود).

آهنرباهای خارج شده

ویدئوی باز کردن هارد دیسک و خارج کردن آهنرباها

معرفی وسایل مورد نیاز

پیچ گوشتی؛
معمولا پیچ‌های هارد دیسک از نوع ستاره‌ای و سایزهای T6 و T8 هستند. بهتر است یک ست پیچ گوشتی تهیه کنید که تمام نیازهای شما را پوشش دهید. پیشنهاد ما ست‌های یاکسون مدل YX-6026 و مدل YX-6311 است.

امبردست، انبر کلاغی یا انبر قفلی؛
برای خم کردن دو صفحه نگه دارتده آهنرباها نیاز به دو امبردست و یا ابزارهای دستی مشابه دارید.

قیمت آهنربای هارد دیسک

آهنربای هارد دیسک را می‌توانید ازتعمیرکاران هارد و یا سایت‌های فروش وسایل دست دوم خریداری کنید.

قیمت منطقی آهنربای هارد دیسک در حدود 5 تا 10 هزار تومان است، البته چون آهنربای هارد محصول اسقاطی حساب می‌شود، قیمت دقیق و مشخصی ندارد.

آهنربای مشابه با آهنربای هارد دیسک

آهنربای هارد دیسک از نوع آهنربایهای پرقدرت نئودیمیمی است و در صورتی که نیاز به آهنربای پرقدرت دارید می‌توانید از آهنرباهای نئودیمیوم در شکل‌ها ابعاد دیگر نیز استفاده کنید. به طور مثال چند آهنربای نئودیمیوم پرفروش دیجیکالا در زیر آورده شده‌اند: