بررسی تولید انرژی رایگان به روش فلایویل

روش فلایویل یکی از طرح‌های مرسوم انرژی رایگان است که به خاطر سادگی وسایل و طرح، پژوهشگران زیادی را به خود جلب می‌کند. معمولا یک موتور کوچک وجود دارد که یک فلایویل را می‌چرخاند و فلاویل هم یک ژنراتور را، در حقیقت در این طرح‌ها یک یا چند فلایویل به عنوان واسط میان موتور الکتریکی و ژنراتور قرار می‌گیرند.

ولی سوال اصلی اینجاست که آیا طرح فلایویل واقعا انرژی مازادی تولید می‌کند؟

فلایویل چیست؟

فلایویل که به آن چرخ لنگر و چرخ طیار هم گفته می‌شود، یک قطعه فلزی حلقوی است که وزن زیادی دارد و این وزن تا حد ممکن، دور از مرکز فلایویل، قرار گرفته است. هر چقدر جرم از مرکز دوران دورتر قرار گیرد قابلیت فلایویل برای ذخیره انرژی دورانی افزایش می‌یابد.

یک فلایویل

فلایویل در حقیقت یک ذخیره کننده انرژی جنبشی است. مشابه با خازن که در مدار الکتریکی انرژی اکتریسیته را در خود ذخیره کرده و هنگام نیاز به مدار تزریق می‌کند، فلایول هم یک ذخیره کننده میانی انرژی جنبشی است که بین تولید کننده انرژی جنبشی (موتور الکتریکی) و مصرف کننده (مثلا تیغه برش دستگاه برش ورق) قرار می‌گیرد. انرژی جنبشی در فلایویل ذخیره شده و هنگام نیاز، این انرژی ذخیره شده به صورت یکجا به مصرف کننده منتقل می‌شود و به همین دلیل می‌توان موتور الکتریکی کوچکتر و ضعیف‌تری در دستگاه‌های مکانیکی با مصرف پله‌ای به کار برد.

دستگاه‌های زیادی هستند که از فلایویل استفاده می‌کنند. در شکل پایین یک دستگاه پرس نشان داده شده که دارای فلایویل بزرگی در بخش بال، سمت راست است. موتور الکتریکی نسبتا کوچک می‌چرخد و فلایویل را می‌چرخاند، آرام آرام سرعت فلایویل بالاتر می‌رود و انرژی جنبشی زیاید در فلایویل ذخیره می‌شود. در این زمانی که موتور الکتریکی مشغول افزایش دور فلایویل بود، کارگر قطعه مکانیکی که باید برش داده شود را زیر دستگاه قرار داده و آن را تنظیم کرده است. وقتی کارگر دکمه برش را می‌زند، یک کلاچ با فلایویل درگیر شده و انرژی بالای فلایویل را به یکباره تخلیه می‌کند، در نتیجه فک بالایی دستگاه برش با سرعت زیادی به قطعه برخورد کرده و برش را انجام می‌دهد. فک دستگاه بالا می‌رود و دوباره در زمانی که کارگر قطعه را بردارد و قطعه جدید را تنظیم کند، موترو الکتریکی سرعت دورانی فلایویل را بالا می‌برد و این فرآیند تکرار می‌شود.

یک دستگاه پرس و فلایویل آن

انرژی رایگان با فلایویل

طرح‌های بسیاری وجود دارند که ادعا می‌کنند با فلایویل انرژی رایگان تولید می‌کنند. در این دستگاه‌ها یک موتور نسبتا کوچک (مثلا 5 وات) برای دوران فلایویل استفاده می‌شود و سپس با یک ژنراتور انرژی ذخیره شده در فلایویل استخراج می‌شود. چون انرژی ذخیره شده در فلایول به صورت پله‌ای توسط ژنراتور استخراج می‌شود، این اشتباه را به وجود می‌آورد که انرژی افزایش پیدا کرده است. ولی هیچ افزایش در فلایویل اتفاق نمی‌افتد. محاسبات مربوط به انرژی در وسایل مکانیکی مختلف با دقت بسیار بالایی انجام می‌شود و در نتیجه تجربی هم به خوبی با محاسبات تطابق وجود دارد. هیچ نوع افزایش انرژی در هیچ نوع فلایویلی در این همه دستگاه متنوع دیده نشده است.

یک طرح انرژی رایگان با فلایویل

فرض کنید یک موتور الکتریکی کوچک (مثلا 10 وات) به مدت دو دقیقه یک فلایویل ایده آل (بدون اصطکاک) را بچرخاند. در این ضورت 1200 ژول انرژی در فلایویل ذخیره می‌شود، حال این فلایویل را به یک ژنراتور وصل می‌کنیم که یک لامپ 20 وات را روشن می‌کند. حال ممکن است این خطا پیش بیاید که ورودی 10 وات (10 ژول در ثانیه) تبدیل به 20 وات شده است، ولی مسئله اینجاست که برداشت 20 وات انرژی از فلایول (20 ژول در ثانیه)، در زمان 1 دقیقه کل انرژی ذخیره فلایویل را تخلیه می‌کند.

پژوهشگر فکر می‌کند که این زمان کوتاه برداشت انرژی بیشتر به خاطر سایز کوچک فلایویل است و یا اصطکاک یاتاقان‌های فلاویل زیاد است و به همین دلیل به دنبال فلایویل بزرگ‌تر و یاتاقان با کیفیت‌تر می‌رود. در حقیقت فلایویل بزرگتر و یاتاقان بهتر باعث می‌شوند که زمان برداشت انرژی بالاتر رود و بهره وری سیستم بهتر شود، ولی هیچ وقت انرژی برداشتی حتی برابر با انرژی ورودی هم نمی‌تواند باشد، چه برسد به اینکه بیشتر شود.

این خطای بسیار بسیار رایجی است و باعث می‌شود پژوهشگران هزینه واقعا وحشتناکی روی انواع فلایویل کنند و باز هم به هیچ چیزی نرسند. در حقیقت هیچ چیزی دراین طرح وجود ندارد که بتوان به آن رسید. متاسفانه افرادی هستند که این مطلب را باور نکنند و خود به دنبال خرید فلایول و تست تجربی بروند. از شما خواهش می‌کنم به صورت دقیق ورود انرژی و مصرف آن را در نظر بگیرید و بیش از یکبار برای تست کردن، هزینه نکنید.

نتیجه گیری

در طرح انرژی رایگان با فلایویل، ماهیت باطری مانند فلایویل باعث اشتباه بسیار رایج افزایش انرژی می‌شود و به همین دلیل افراد زیادی را به خود جلب می‌کند. ولی فلایویل در حقیقت یک باطری (به شکل دقیق‌تر خازن مکانیکی) است که انرژی جنبشی را به آرامی در خود ذخیره کرده و به صورت یکجا به مصرف کننده تحویل می‌دهد و این خطا را ایجاد می‌کند که انرژی افزایش پیدا کرده است.

هیچ وقت در هیچ نوع فلاویلی، هیچ افزایش انرژی اتفاق نیفتاده است و به خاطر قوانین اول و دوم ترمودینامیک اصولا چنین قابلیتی در فلایویل وجود ندارد.