پاور بانک وایرلس (بی سیم)

در این مطلب مهمترین موارد در ارتباط با تکنولوژی انتقال بی سیم برق در پاور بانک‌های وایرلس را بیان می‌کنیم که به مرور در حال افزایش هستند و بسیاری از پاوربانک‌های مدرن از شارژ بی سیم هم پشتیبانی می‌کنند.

پاور بانک وایرلس (بی سیم) چیست؟

پاور بانک وایرلس یک پاور بانک است که از طریق انتقال بی سیم برق، می‌تواند گوشی، ساعت هوشمند و سایر تجهیزات با قابلیت شارژ بی سیم را، شارژ کند. برخی پاوربانک‌های بی سیم فقط می‌توانند یک وسیله را شارژ کنند و برخی چند دستگاه را به صورت همزمان که امتیاز مهمی است.

پاور بانک وایرلس در حال شارژ بی سیم ساعت هوشمند و ایر پاد
پاور بانک وایرلس در حال شارژ گوشی

پاور بانک وایرلس (بی سیم) چگونه کار میکند؟

پاور بانک وایرلس از طریق القای الکترومغناطیس الکتریسیته را به گوشی منتقل می‌کند. پاور بانک دارای یک سیم پیچ (کویل) است که با عبور جریان الکتریسیته از آن، تولید میدان مغناطیسی می‌کند. این میدان مغناطیسی در سیم پیچ گوشی، اختلاف ولتاژ القا می‌کند و در نتیجه گوشی شارژ می‌شود.

کویل انتقال بی سیم توان پاور بانک وایرلس
کویل شارژ وایرلس گوشی

یک مسئله در پاور بانک‌های وایرلس این است که اگر پاور بانک و گوشی نسبت به هم جابجا شوند، شارژ گوشی قطع می‌شود. به همین دلیل روی برخی از پاوربانک‌ها روش‌هایی برای اتصال فیزیکی پاوربانک به گوشی قرار گرفته است. مثلا روی برخی پاوربانک‌ها گیره‌های بادکش مانند وجود دارد که پاور بانک را به گوشی می‌چسباند.

گیره‌های بادکش روی پاور بانک، برای اتصال پاور بانک وایرلس به گوشی

پاوربانک‌های وایرلس مدرن‌تر دارای تعداد آهنربا هم هستند که پاور بانک را به گوشی چسبانده و در محل مناسب نگه می‌دارد.

سیم پیچ و حلقه آهنربای یک پاور بانک وایرلس
پاور بانک وایرلس و حلقه آهنرباهای همراستا کننده آن که کویل پاور بانک و گوشی را همراستا می‌کنند و در محل مناسب خود نگه می‌دارند