آیا زمین آهنربا است؟

بله، می‌توان اینگونه گفت. البته شکل صحیح‌تر این است که بگوییم زمین مثل یک آهنربای بزرگ دارای میدان مغناطیسی است.

هسته مرکزی کره زمین دمای بسیار بالایی دارد ولی به خاطر فشار زیاد، از آهن جامد تشکیل شده است. در حقیقت فشار این بخش در حدی بالاست که اجازه نمی‌دهد آهن ذوب شود. این فشار هم به خاطر مواد اطراف هسته مرکزی به وجود می‌آید. اگر قطر کره زمین کمتر بود، آهن هسته مرکزی ذوب می‌شد و هسته زمین تماما مذاب بود.

در اطراف این هسته مرکزی جامد که فشار کمتر است، آهن و نیکل به شکل مذاب در حرکت هستند. این حرکت هم به خاطر حرارت بالای هسته جامد اتفاق می‌افتد. مشابه با جریان آب داخل کتری که به خاطر گرمای اجاق دائما حرکت می‌کند، نیکل و آهن مذاب حرکت کرده و جریانهای الکتریکی به وجود می‌آورند و این جریانهای الکتریکی هم میدان مغناطیسی زمین را به وجود می‌آورند.

پس می‌توان فرض کرد که در هسته زمین یک آهنربای بزرگ وجود دارد، البته که دیدگاه صحیح‌تر همان ایجاد میدان مغناطیسی به خاطر جریان نیکل و آهن مذاب است.

اگر روزی هسته زمین سرد شود (مشابه با ماه) به آرامی حرکت مواد مذاب در اطراف هسته زمین از بین می‌رود و در نتیجه زمین خاصیت مغناطیسی خود را از دست می‌دهد. از بین رفتن خاصیت مغناطیسی زمین هم باعث می‌شود که ذرات باردار خورشید به زمین رسیده و حیات روی زمین را از بین ببرند، به همین دلیل میدان مغناطیسی زمین اهمیت بسیار بالایی دارد.

2 دیدگاه دربارهٔ «آیا زمین آهنربا است؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.